Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Aktualizace 5.9.2011

20.8.2011 Budišov

Do Budišova jsem jela s Jam i Belgi a navíc jsem brala mamčinu kolii Lasii.

Závody/zkouška pískala Šárka Gavendová. Po loňsku vlohy letos hodně prověřovali - každý pes cca 5 minut, možná i více. Byla jsem zvědavá, protože bylo přihlášeno hodně belgičáků. Někteří se mi skutečně líbili - bohužel jsem neviděla všechny.

lasie1.jpg Z mých "holek" jsem první nastupovala s Lasií - na HWT Ts. Bylo vedro a po obědě toho už měli ovečky skutečně hodně. Byli hladové a i když se střídali po každém psovi, tak se jim nechtělo. Z košáru je Lasie musela vyhnat přímo, přes košár nechěli jít. A pak než jsem se nadála, tak nám zašali utíkat, naštěstí, tam byl človíček, který je zdržel než si je převzala Lasí. Pak jsme šli zpátky zavřít košár a hurá na trasu. Tlačení se nám docela dařilo, zapasení bylo super a pak už zpět do košáru.

Protože jsem střelená, tak jsem Belgi nahlásila do IHT2 a s tím, že to bude "buď a nebo". A tak dalším psem na řadě byla Belgi, protože Jam ještě hárala. Po prohlídce jsem si letěla pro Belgi. A opět to stejné, co s Lasií - ovce prostě stávkovaly. Belgi pro ně také musela do košáru, pak projít přes překážky, zastávka s označením ovce, jako obtížný přechod jsme měli trychtýř a tam se nám ovce prostě zasekli a nechtěli jít. paseni31.jpgMyslela jsem, že je prostě nevytáhneme, ale Belgi je neuvěřitelně šikovná a tak je protlačila(s mojí malou pomocí). Pak následovala simulace přechodu silnice - zastavení na určitém místě a zavřít do košáru - tam už se jim taky nechtělo. Naštěstí jsme stihli časový limit.

A poslední nastupovala Jam - háravka a tak i IHT1 posunuli až za IHT2. S Jam to bylo stejné ovcím se nechtělo a Jam se tááák strašně snažila. Myslím, že až na to odložení (to nám tedy vůbec nešlo ) se jí to docela povedlo.

Ze všech těch parkurů jsem měla špatný pocit a proto pro mě bylo velké překvapení, že všechny holky splnily. Lasie HWT Ts 78b/100 (dobře) - 2.místo a jako první dlouhosrstá kolie splnila tuto pracovní zkoušku. Jam IHT 1 63b/75 (výborně) - 1.místo a splnila limit pro přestup do IHT2 a Belginka IHT2 - 92/100 (výborně) 1.místo a splnila limit pro přestup do IHT3.

Akturalizace 23.8.2011

Toto letí, ani nevím jak a už je konec prázdnin. 1.turnus tábora už je za námi a já doufám, že se u nás všem líbilo. Stihli jsme i dva táboráky a dokonce i táborovou hru. Partička byla příjemná a snad si tak sednou i v 2. turnusu.

14.8.2011 Vysoký Újezd

Jen krátce. 14.8. jsem se s Jam a Belgi zúčastnila závodů v pasení. Protože Jam hárala, tak jsme šli až úplně nakonec. Bylo horko, ovečky už byly za celý den hodně unavené a hladové. V Újezdě měli malý košár z latěk, takže se tam ovce cítili hodně v bezpečí a ven se jim rozhodně nechtělo. V kategorii IHT1 jsme byli 3 - první šla Jana Zemková s Montym, pak jsem šla já s Belgi a nakonec háravka Jama. U všech nechtěli ovce z košáru, hodně zaostávali a pásly se. Hlavně Belgi z toho byla nesvá, většinou máme opačný problém - ovce jdou moc rychle.

Pořadí pak bylo 1. místo Belgi, 2. Monty a 3. Jam - z této kategorie všichni došli do cíle. Rozhodčí Simona Sochorová. U borderek bohužel hodně často ovečky utekly:-( však to také mají borderky těžší.

Z holek jsem měla radost. Belgi dokonce splnila limit pro přestup do IHT2.

Aktualizace 31.7.2011

Co všechno se dělo v červenci?

1.-3.7. Moravia Open

Protože nám zrušili závody, které se mi strašně líbili, v maďarsku(Hungarian Open) rozhodla jsem se je zkusit nahradit podobným závodem v ČR, a to Moraia Open v Rožnově. Svezla jsem se s Verčou Krčmářovou, která běhala jako VIT. Ubytování jsme naposlední chvíli také sehnali - děkuji Peti Hamšíkové.

Posuzovali rozhodčí A.Beitl(Německo), A.Diviš(Česko), B.Huppe(Rakousko) a R.Graber(Švýcarsko). Musím říct, že hlavně parkury Beitla a Huppeho se mi hodně líbili. I když byly "jednoduché", tak měly strašně moc verzí provedení a byl velký rozdíl mezi tím, jak kdo běžel, mělo to vliv na výsledný čas a bylo i poměrně hodně diskvalifikací.

Belginka běhala docela dobře, jen nám občas ulítla nějaká laťka. Potěšila mě, že měla krásné zóny(kromě jedné kladiny, kdy jsem jí hodně utekla do boku- to nezvládla). A bohužel při sobotním jumpingu, který byl bezchybný a s krásným časem, udělala odmítačku na poslední překážce - prostě ji minula a letěla někam fuč. Bohužel počasí se příliš nevydařilo a tak jsme mrzli. V neděli se pak přidal ještě déšť, který neustával a kromě toho jsem něco špatného snědla. A tak když zimu a mokro ještě doplnila žaludeční nevolnost, účast na závodech byla sečtena. Po nabídce Verči jsme se urychleně zbalily a hurá domů. Byla jsem nesmírně ráda, že mě Verča dovezla až před dům. Asi bych to sama nezvládla - neboť první část cesty mi bylo ještě řádně špatně a druhou jem prospala. VERU MOC DÍKY.

Aktualizace 19.7.2011

Mimochodem jsem zjistila, že Jamulína je teprve 2. belgičák v ČR se zkouškou pasení, hned za Belgi. MINI tábor skounčil a podle ohlasů se líbil, což jsem moc ráda. Brzy snad napíšu pár slouv o tom, co se dělo v červenci, je toho opět plno....

Aktualizace 12.7.2011

Doplnění zkoušek a výstav u Belgi a Jam. Jamma po pár trénincích složila ZVOP a HWT Ts(pasení) na 83 bodů ze 100 max - rozhodčí p. Miroslav Koško - jednen z nejpřísnějších rozhodčích pasení u nás. Tohoto výsledku si velice cením a pak se ještě v neděli 10.7. neplánovaně zůčastnila TRIAL 1 (IHT 1) s výsledkem 4. místo . Jsem na ni velice hrdá...

Belginka se bohužel diskvalifikovala, ale příště to určitě napraví...

 

Aktualizace 20.6.2011

Pořád jsem se ještě nenaučila upravovat a stahovat videa z nového foťáku. Snad se mi to podaří brzy .

1.-5.6.2011 Nieuwpoort, Belgie

img_1945.jpgLetošní mistrovství světa belgičáků se konalo v zemi původu - Belgii a to až u moře. Cesta tedy dlouhá a namáhavá. Já jsem jela s Mončou Jungrovou a Natálií Kopperovou. Sraz jsme měli v Lahošti(u Teplic) ve 4hodiny ráno. Natáhla jsem si budík, ale bohužel jsem ho neslyšela a tak jsem hned na začátku zapříčinila asi 2hodinové zpoždění. Do Lahoště jsem dorazila cca v 6h., Marek (Mončin manžel) nám pomohl nadupat věci do auta a to doslovně a směr Belgie jsme vyrazili v půl sedmé. Monča na to šlapala, ale bohužel jsme trošku zabloudili u Frankfurtu a protože byly v Belgii svátky, tak jsme hodně dlouho kufrovali na dálnici u Antwerp(asi 2 hodiny). Na zahajovací ceremoniál jsme však dorazili. ČR šla skoro první a tak jsme ostatní museli doběhnout, ale vše jsme zvládli. Po přivítání jsme se domluvili na čtvrteční trénink a pak jsme se šli s holkama ubytovat.

Bydlení jsme měli asi 4 km od stadionu v karavanu. Ubytko se zdařiloimg_1737.jpg, každá jsme měli svůj pokoj a společnou kuchyň s obývákem a sociálky. Navečer jsme se šli ještě podívat k moři na pláž i s našimi čtvernožci, všichni jsme se pěkně prošli. Další fotky ZDE

V Belgii bylo krásně i super parta, tak jsem si to pořádně užila. Také stadion byl celý využit, všechny dissciplíny byly pohromadě. Vedle velkého stadionu s IPO byl MONDIORING - neuvěřitelně krásná věc, hned vedle AGILITY a OBEDIENCE, na druhé straně pak ještě VÝSTAVA. Samozřejmě toto rozmístění mělo i stinné stránky a to střelbu v průběhu celého dne a to jak z IPO, tak i MONDIO, které bylo hned pár metrů. Hodně psů s reakcí na to doplatilo, hlavně v OBEDIENCE. Byla jsem trošku nesvá jestli holky nezískali reakci, poté co je obě najaře někdo postřelil, ale nic se nekonalo a vůbec si střelby nevšímali.

A teď k běhání: s Belginkou jsme měli smůlu nebo nám chybělo trochu štěstí? V prvním kvalifikačním jumpu jsem si ji nepohlídala a za skoučkou (5. překážka) mi zamířila jinam - sice to byl i tak běh bez chyby, ale čas nám chyběl a bez toho by jsme určitě postoupili - VIDEO ZDE. V 2. běhu (agi) to jsme všechno technicky zvládli, ale mávli nám nástupku na kladině - Belgi měla 8 nejrychlejší čas ze všech 128 psů!!! (i těch s více chybama), takže to by jsme taky postoupili, ale s chybou nic:-(. No družstva jsme zaběhli s jednou chybou, ostatní bouhužel taky - takže po jumpu jsme byli cca 13.
V sobotu pak 3 jumping - 1 chyba, ale to nebylo ani časově. To jsem věděla hned jak jsem ho viděla postavený - to nebyl parkur pro nás... no a tak už mi zbýval jen poslední kvalifikační agility nebo na divokou kartu. Na divokou kartu postupujeten nejlepší ze státu (zatím jsem bez DIS byla jen já a Jana Kořínkouvá s Joys, takže stačilo rozumě doběhnout). 4 Agi jsme běželi úplně super, bez chyby .... až do DIS na 10. překážce. A tím jsme se vyloučili z finále. Pak už se běželi jen družstva - ty se nám moc nepovedli - několik chyb, ale nejvíc mi vadí DIS na poslední překážce. Pořadatelé totiž měli odnášet věci, co si každý mohl nechat před startem a to u mě bohužel zapoměli. Takže Belgi zahlídla hračku, která nebyla v cíli, ale na startu a jak jsem na to nebyla připravená, tak jsem jen koukala jak míjí poslední překážku, která byla z trasy - prostě běžela rovinku a z ní neodbočila na poslední překážku, ale šla rovně. Nešlo s tím nic udělat - to jsem nemohla rozdýchat a asi mi to ještě potrvá.... Takový dis jsme měli naposledy někde na prvních závodech. Od té doby je hračka buď schovaná nebo v cíli a to tak, aby tu poslední překážku nemohla minout. Bohužel se ještě diskla Jana s Joys, takže celkem jsme se posunuli asi na 18. místo, přesně nevím...
Bohužel se nás ta smůla držela všech. Asi kromě Natálie, která vyfikla první kvalifakační jump v nejlepším čase. Jakub byl v prvním jumpu 13(postupovalo 10) - moc hezký běh. Monča Jungrová zase v agi4 udělala větší V set před dvojákem a to ji stálo čas, skončila taky 13 a z tohoto běhu postupoval poslední 11(ti, co už se kvalifikovali z jiného běhu se totiž znovu nepočítají a tak mají šanci ti následující) - chyběli jí asi 0,2 sekundy - fakt smůla. Do finále tak šla Jana s Joys - jediní bez dis a Natálie, která vyhrála první jump. Bohužel obě se ve finálovém jumpu diskli na stejné překážce - 4 od cíle!!, Jana do té doby čistá, prostě infarktová situace. Agility obě doběhli, ale s chybama. Celkové výsledky jsou ZDE
Co musím zmínit je, že do finále postoupili mistři světa v agility 2008, 2009 a 2010. Mistrem světa se stal opět Alain Remund s Aspen(mistr 2009). Loni jim to uniklo o shosenou laťku asi 3 překážky před cílem, poté, co za celé mistrovství žádnou shozenou neměli!!! tomu se říká smůla. Ještě bych chtěla vyzvihnout běh Ikumi Yamaguchi s Akita von der Lilienwiese(sestra od matky Amiciho, kterým budu napodzim krýt Belgi) zaběhli v jumpingu jednotlivců nejrychlejší čas 31,56 a to skoro o 0,5 vteřiny od všech ostatních, bohužel s jednou laťkou. I tak to byl krásný běh.
A příští rok je FMBB v Itálii - Řím, takže opět dálka. Snad se všichni opět sejdeme......

Aktualizace 19.6.2011

Událo se toho hodně a aktualizovat nestíhám. Takže popořádku.

Přidána sekce "štěňata" - již doplněny základní informace. Novinky budou přidávány postupně a vyznačeny barevně.

Velkou novinkou je, že nám přišla schválená chovatelská stanice. Tímto ještě jednou děkuji holkám(Monči Jungrové a Natálii Kopperové) za pomoc s vymyšlením.

Co znamená CHS. BAJLO? B - Belgi, A - Abba, J - Jamma, LO - ranč Loučka.

14.-15.5.2011 Jarní Brno

Dlouhodobě tyto závody upadají:-( a letos to byla skutečně katastrofa. Celkový počet max 30psů vypovídá sám za sebe. V large pak bylo asi 15 psů. Protože se v sobotu nevydařilo ani počasí, tak jsem byla ráda, že po 4 bězích odjíždím v 13hodin směr domov. Pozitivní na tom bylo, že jsme si s Belgi potrénovali zónovky, na kterých se budou běhat kvalifikačky. A tak jsme to i pojali. Kromě disků za různé opravy jsme v neděli zaběhli zkoušku LA3 bez chyby a na 1.místě. První na obhajobu a také nám zajistila splněné podmínky pro MČR v agility

 

ObrazekJumping neděle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidáno 11.6.2009

Tento víkend byl poněkud náročný. Nestandartně jsem se rozhodla jet na dvoje jednodenní závody za víkend. Tedy přihlásila jsem se k Martě Vaškebové na  Ostrov a pak mě ještě nahlodala Iva Němečková, jestli nechci jet na šampionát KCHBO do Opočna u Hradce Králové.

 

7.6.2009 Šampionát KCHBO v Opočně u Hr. Králové

 

 

 

6.6.2009 Robinsonáda v Brně

Protože je to pro mě blízko, jezdím na závody do Brna skoro vždycky, když můžu a na rozdíl od ostatních na „Ostrov“ jezdím ráda nejen kvůli skvělé organizaci a super cenám, ale hlavně kvůli milým  lidičkám a přátelskému prostředí.

Tentokrát se nám s Belgi dařilo, ale vezmeme to hezky popořádku: agility 1. místo, Jumping 1.místo a LA2 dis

Agility bylo pěkné běhavé, ale s pastičkami a tak bylo skóre 33/15 pro rozhodčí Lenku Pánkovou. Belginka zvládla všechny nástrahy bez chybičky, jen houpačka byla na naše poměry hodně vysoká a tak jsem Belgi brzdila i očima a tím pádem i brzy. Tato moje chyba nás stála drahocenný čas a Belgi to za houpačkou vyneslo mimo trať a i zde byla časová ztráta. Přesto doběhla v krásném čase skoro všem utekla o 7 s, a tak bylo 1. místo bylo doma, postupovka 5,20 m/s . Mrzelo mě jen, že Radana se CD a Martina s Cindy nedoběhli a tak jsme si nemohli srovnat čas  „s konkurencí“.

Následovali parkury zkoušek. LA 2 byla zase pěkná trať, se zapeklitou částí za houpačkou. Tuto část se nám podařilo vyřešit velice hezky a bez zbytečných časových ztrát, přesto za áčkem Belgi odklonila trať vlevo do tunelu místo rovinky vpřed, disk jak vyšitý .

Posledním parkurem byl jumping, kde byl hned na začátku těžký náběh na dálku a za ní hned stahovačka do druhé díry tunelu než byla nastrčená. Hodně mladých týmů, tuto kombinaci nezvládlo a buď vyhnuli dálku nebo se rovnou diskly na Obrazeknásledujícím tunelu. Belginka to vyšvihla a opět v krásném čase s postupovkou  4,68 m/s utrhla 1. místo.

Tentokrát jsme čekali na vyhlášení, nejen aby jsme zatleskali ostatním, ale taky  abychom si odvezli výše zmíněné krásné ceny. Belgi měla asi největší radost z uzené hovězí kosti, kterou sotva unesla .

 

 

 

 

 

Video zde: 

jumping:  http://www.youtube.com/watch?v=FAMKrPJJW-A

 

 

Aktualizace 6.2.2011sampion_cr.jpg

O výkendu jsme byli na výstavě v Brně, za Belgi jsem si vyzvedla titul ŠAMPION ČR.

V sobotu se také podařilo uchovnit Lasii - (dlohosrstá kolie - Empres Etty Ronna Bohemia) - výborná chovná a Jama získala v sobotu V2 a v neděli VD3.

 

 

Aktualizace 3.2.2011

KONEČNĚ NÁM PŘIŠLY VÝSLEDKY VYŠETŘENÍ:

JAMMA DKK 0/0, DLK 0/0 (doplnila jsem i protokoly). Huráá a můžeme začít pořádně agilitit.

Doplnila jsem seznam účastníků táborů, 1. turnus je již plný. Beru náhradníky pro případ nezaplacení zálohy. Jinak je možné se hlásit na 2.turnus.

Aktualizace 1.2.2011

opsion-foto.jpg

Opsion 29.-30.1.2011

Po 5 měsících přestávky jsme vyrazily na další závody agility. Už jsem se strašně těšila a to i když jsem věděla, že vzhledem k tréninkům - netréninkům nebude náš výkon excelentní. Opsion jsem si vybrala, protože je zde velká konkurence a skvělá organizace. A taky to tak bylo. Asi vzhledem k belgičáckým kvalifikačkám zde bylo i hodně belgičáků.

Mezi týmy jako: Radek Liška a Laky, Pavel Košek a Audi, Monča Jungrová, Tereza Králová a další měla Belginka vždy časy do 3.místa, čímž mě velice potěšila. Bohužel se na nás podesalo, to že netrénujeme zóny - do příštích závodů budeme muset zapracovat.

Náš první běh, jumping, se nám vůbec nevyvedl a po diskvalifikaci jsme se s Belgi úplně rozpojily. Prostě si běhala po celým parkuru a našly jsme se až v cíli. Druhým během byla zkouška - po odskočené houpačce jsem ji musela vrátit, loni jsem s ní bojovala celou sezonu a tak jsem to Belgině nemohla odpustit. Ale vyplatilo se v dalším běhu, agility, měla všechny zóny. Začátek jsem si zkusily podle finů a vyšlo to, dokonce jsem vydržela s nervama a Belgi zůstala na startu až dokud jsem nebyla připravená. Je to tak - odložení na startu je čistě záležitost psovoda. Bohužel jedna laťka nás odsunula na 10.místo - ovšem v super čase - 2.nejrychlejší 0,3vteřiny za Pavlem s Audim . Toho si vážím, protože se jim ten běh velice povedl - vysloveně jim sedl.

Večer jsme si řádně užily s Mončou, Martinou a Natálii.

V neděli ráno large začínali, bylo pořádně mrazivo. Ještě štěstí, že na Opsionu měli super teplou kantýnu s mimořádně dobrým občerstvení a velkým výběrem jídla a pití, a kde jsme se mohli i se psama ohřát.

Začali jsme agility - Belgi měla nejrychlejší čas bohužel však 3.chyby(moje) a to jsem se stihla ještě ztratit - málem jsme to vzaly o jeden okruh méně z 9 rovnou na 14. 0,34 vteřiny za námi byla Monča s Chelsy - ovšem bez chyb a tak 1.místo - gratuluji. Na zkoušce opět 2 chyby a nejrychlejší čas. A konečně poslední jumping - i přes technická zaváhání (málem jsem Belginu neodvolala z tunelu a za látkou mi vyběhla moc do prostoru) 3.čas - 1,33vt. za Terezou s Nice a 0,68vt. za Pavlem s Audim(měli chybu). Takže 2.místo .

Celkově jsem s výsledkem spokojená, statisticky jsme doběhly 4 běhy z 6 a z toho jedna diskvalifikace byla úmyslná(opravovala jsem houpačku - vyplatilo se, Belgi už ostatní měla) a byla i vzestupná tendence - poslední běh bez chyby. Doufám, že nám to vydrží na celou sezonu.

Aktualizace 11.1.2011

Video Juna Simply Divine - Jamulínina sestra, zde

Aktualizace 10.1.2011

Včera jsme měli velice úspěšný den. Vyrazily jsme na NVP do Olomouce. Mamka s Lasií (dlouhosrstá kolie) získaly V1, CAC ve třídě otevřené. A moje holky obě vyhrály Jam V1, CAJC, Nejlepší mladý plemene a Belgi V1, CAC - tím splnila podmínky pro titul CHAMPION ČR (a to podle podmínek 2xCAC a pracovní titul). Výsledky jsem doplnila na příslušné záložky.

Aktualizace 5.1.2011

Přidáno nové video Jam zde a aktualizovány akce. Snad brzy zpracuji i další video a to Lasie (dlouhosrstá kolie). Také už je vybrán pes pro krytí Belgi, info snad zpracuji během ledna.

Aktualizace 3.12.2010

Aktualizace akcí - bohužel Belgi v úterý strhli drápek a tak jsem musela zrušit závody v Motěšicích a taky se pravděpodobně nezůčastníme tréninku v Praze .

Aktualizace 18.11.2010

HWT Ts, 7.11.2010 Libhošť

Na tuto zkoušku jsme se s Belgi pečlivě trénovaly. Tréninky pátek, sobota, neděle. Poslední sobotu jsme byly u Daniely. Moc dobrý pocit jsem z toho neměla. Belgi vůbec neposlouchala, nějaké zalehávání a přesnější manévrování nemělo smysl. Takže před zkouškama mě zrovna moc neuklidnila. Dáša s Elfíkem naproti tomu úplně v pohodě, asi nejkrásnější trénink jaký jsem u nich viděla.

V neděli ráno jsme vyrazily směr Libhošť, brala jsem Belgi na HWT a mamčinu kolii Lasii na vlohy. Cestou jsem nabrala Zuzku Černou, která jela na koukandu a v Prostějově Dášu s Elfíkem. Na místo jsme dorazily vpředstihu, zaprezentovaly se, zaplatily a už jenom koukaly, co se bude dít.

A že jsme koukaly! Začínali HWT BOC, HWT Ts, IHT1 a poslední ZVOP. Ovce do košáru naháněli pomocí 3 psů - vůbec se jim nechtělo. Když jsem to viděla, tak se mi úplně stáhl žaludek a odložila jsem snídani. Hned první borderka měla problémy, ovcím se prostě nechtělo a ještě k tomu měli nahoře stádo ostatních a tak se snažily vzít roha, okamžitě jak to šlo.

Po borderkách jsme si s Dášou zalosovaly o pořadí, ukázali nám trasu a honem do auta pro psy. Dáša šla první a já jen koukala jak Elfík bojuje s ovcema v košáru(hlavně s tím beranem) dostal alespoň 2x ránu a přesto šel dovnitř znovu. Je to prostě bojovník! bohužel je mladý a nemá takový tlak a tak se mu nepodařilo dostat ovečky ven. Ale já pevně věřím tomu, že do jara natrénují a už to pro ně bude ten nejlehčí cvik.

A už byla řada na nás. Vůbec mi nebylo dobře po těle, když jsem si uvědomila, že Elfík ovce ven nedostal a ty si tak upevnily pozici. Belgi byla natěšená a už od začátku bylo jasné, že poslušnost bude dost mizerná. Vyrazily jsme. Belgi vlítla do košáru a ovce mazaly ven - 1. vítězství, ovšem pak se zpakovaly a letěly nahoru k ostatním. Naštěstí to Belgi zvládla, musela sama, protože já jsem ještě zavírala košár - naše 2.vítězství. A pak už jsme vyrazily na trasu. Přes jednu překážku a pak směrem k ostatním ovcím. Belgi nechtěla moc zpomalit a ovce se na mě tlačily, spěchaly jak za ostatníma, tak před Belgi pryč - přesto jsme to zvládly bez toho aniž bych musela běžet . Zapasení bylo těžké, protože to bylo místo, které bylo nejblíž nahoru - naše 3. vítězství a pak jsme se už jen vracely zpět ke košáru. Protože jsem měla strach z toho, že ovce zdrhnou(během dne se to několikrát stalo), tak jsem spěchala a Belgi před košárem neodložila. Ovce se nahrnuly na mě a některé prošly do košáru, jiné zaběhly za. Belgi je musela vrátit. Ještě zavřít košár a hotovo.

BELGI JE 1.BELGICKÝ OVČÁK V ČR, KTERÝ SLOŽIL ZKOUŠKU PASENÍ!!!

I přes chyby nám dal rozhodčí Škůrek 86bodů ze 100. Poznámka od Zuzky Černé mě potěšila, neboť řekla, že by nám sice postrhávala body jinde, přesto, že by počet bodů byl přibližně stejný. Abych tuto větu uvedla na pravou míru, tak p.Škůrek mezi ovčáky nemá příliš dobrou pověst a zkoušky od něj prostě nepočítají. Ale já si říkám, že když stačí 60 bodů na s

Článek z kvalifikace v Nunčicích 28.-30.5.2010

Rozepisovat se jak vypadalo letošní 1.kolo kvalifikaček nebudu. Většina účastníků se shoduje a jejich článečky naleznete zde: Bára Sajdoková , Pavel Košek, Katka Lerlová(i s nákresy parkurů)
 
Videa mě a Belgi - ty které jsme doběhli:-) zde

Na kvalifikačky bych se chtěla podívat trošku z jiného úhlu: Protože jsem sama běhala, neviděla jsem všechny účastníky z kategorie LA, méně z MA a skoro nikoho z SA. Přesto bych chtěla zdůraznit některé pro mě příjemná překvapení letošní sezony. A to jsou tyto týmy: v kategorii LA – Pavel Košek a Audi a Roman Linka a Aaron Bashmar a v kategorii MA – Martina Klimešová a Kiky a Eva Lačňáková a Digger. Tím nechci nikoho opomenout, je to jen můj soukromý názor a samozřejmě se týká spíše týmů, které  jsem dlouho neviděla běhat  a udělali veliký pokrok.  Spousta jiných týmů běhalo také moc pěkně … např. Radana Růžičková, Radovan Liška … ale to jsou už standardně pěkné výkony. K tomuto tématu bych pak chtěla doplnit:

Již cestou do Prahy jsme vedli diskuzi na téma „favoritů“ na MS. Většina z nás má nějaké představy, kdo by asi měl jet, kdo má formu, naběháno, zkušenosti, časy…. A oni „favoriti“ mají nelehkou úlohu dostát našim i svým očekáváním. Já z osobní zkušenosti vím, že když mi někdo řekne, že se nám ten běh povedl, tak mám obrovskou radost. Ale když mi někdo před během řekne: „ vy to dáte, vždyť jste moji favoriti, já tě vidím na MS  apod.“( teď mluvím obecně, ne o sobě), už je ta role jiná – na ramenou má najednou člověk tíhu i za někoho jiného a nervozita stoupá….. Role favorita na kvalifikačká je ještě náročnější.  Svoje favority si proto nechám pro sebe a i když všem moc fandím už od začátku, nebudu jim to ztěžovat.
Pro mě samotnou pak bylo milým překvapení, že Belginka měla tak hezké časy a v konkurenci okolo 60 psů agility 3 vyhrála v nejlepším čase (i z těch, co měli chybu) a v jumpingu 2 pak byla na 5.místě(respektive 6.čas ze všech doběhlých závodníků) - celkové výsledky zde
A ještě jedna drobná statistika účasti plemen:
Celkem 61 large z toho:
46 x BOC = 75%
6 x BO (4xBOM, 1xBOT, 1xBOG) = 9%
4 x kříženec = 6%
1 x ESP = 2%
1 x mudi = 2%
1 x německý ovčák = 2%
1 x krátkostrstá kolie = 2%
1 x gordonsetr = 2%
Uvidíme, jak nám druhé kolo zamíchá s pořadím 

Článeček z FMBB Cottbus, Německo (MS belgičáků)

 

Videa zde

Na letošní MS belgičáků do Německa se nominovali:
Veronika Brunhoferová, Monika Jungrová, Martina Klimešová 2x, Lenka Sedláčková, Blanka Škvorová, Monika Tyrová a já s Belginkou. Bohužel si to Blanka rozmyslela a tak místo ní nakonec  jela Iveta Podloucká.
Standardně doprava a ubytování je v režii jednotlivých účastníků. Pro nové tváře to byla „nepříjemná“ novinka. Ti, co už jeli poněkolikáté, to brali, tak jak to je – klub sice nominuje účastníky, ale o zbytek se musí postarat každý sám.
Takže já jsem se domluvila s Monikou Jungrovou a jako jediné jsme dali přednost ubytování pod střechou. Ostatní bydleli v kempu. A předpověď nám dávala za pravdu. I když byl letos termín o 14 dní později, počasí nám příliš nepřálo. S sebou jsem si brala oblečení od zimní bundy až po kraťasy. Po zkušenostech z minulých let vím, že na belgičácích se vždycky vystřídá všechno počasí – vždyť je to v květnu.

Pro agility jsou stanoveny 4 kvalifikační běhy, ze kterých postupuje vždy 10 nejlepších (ti už se do dalších běhů nepočítají, i když jsou znovu v 1.desítce) a nejlepší z každého státu – tzv „DIVOKÁ KARTA“. Tentokrát se za nejlepšího počítal ten, s nejmenším počtem trestných bodů. Za diskvalifikaci bylo 55tr.bodů.

K organizaci:

Obecně doufám, že organizace WC dopadne lépe 

Organizace němců už ve středu začala pokulhávat, takže avizovaná přejímka se nekonala, žádné vstupní karty, vjezdy apod. (mimochodem jsme kvůli tomu museli ve čtvrtek zaplatit parkovné, což jako závodník, který zaplatil vysoké startovné….) Martině se podařil vyboxovat alespoň rozpis tréninků, což nám chtěli dát taky až druhý den(nevím, jak to chtěli dělat!!).

Závodili jsme na „umělé trávě“, ovšem tak staré, že už neměla skoro žádný vlas a tak do toho nasypali písek – asi aby to míň klouzalo(v sobotním jumpu mi to pěkně podjelo a sekla jsem sebou na zem – naštěstí Belgi už ty dvě překážky zvládla beze mě).
Pomocníci evidentně agility nikdy neběhali. Spravovat překážku, která se jde dvakrát v době, kdy ji pes zrovna probíhá podruhé? (bylo to hned několikrát - tunel nebo skočka).
Neměli jsme dovoleno si na plochu u parkuru dát stany, takže když pršelo nebo celý den svítilo slunko, měli jsme smůlu. A stany co jsme měli za plotem, si někteří závodníci museli v sobotu přesunout, protože se na hřišti konal fotbalový zápas a oni potřebovali místo na parkování autobusu. Skutečně je MS tak malá akce, že se musí podřídit jednomu fotbalovému zápasu?! A ještě k tomu pouze exhibičnímu?
Další věcí bylo parkování, které bylo strašně daleko. Na bližší parkoviště mohli jen VIP nebo závodníci IPO, které bylo na velkém, travnatém fotbalovém hřišti – jako obvykle. Všechny ostatní disciplíny byly daleko přes silnici – Obedience, Mondioring, Výstava – takže jsem kromě čtvrtečních mondio nic neviděla.
Dodávky výsledků byla jedna velká katastrofa! A vrcholem bylo, že finálové běhy vůbec nevyvěsili ani nevyhlásili. Závodníci tak jen odhadovali jak dopadli (Zeljko Gora se tak až na vyhlášení dozvěděl, že je skutečně druhý).
A největší průs… byl, když přiběhli na agility, že jim na IPU zkolaboval pes a sháněli se po veterináři. Němci neměli na místě veterináře!!!! To bylo v sobotu, kdy celý den pražilo slunce,  a kromě všech ostatních disciplín se konala i výstava a celková přítomnost psů byla okolo 500!! Veterinář dorazil po 15 min, když už byl pes stabilizován/zachráněn….
Dodržování časových rozpisů nebylo na pořadu dne. Nedělní finále agility skončilo ve 13h, a „Závěrečný ceremoniál“, měl začít v 16h. Když jsme před 16h dorazili, tak nám řekli, že bude až v 17h a nakonec začal v 17:30h. Odjet jsme nemohli, protože nám odmítli vydat VP a ty většina z nás potřebovala na kvalifikačky další týden. Nevím jak ostatní, ale já se dostala domů ve 4 hodiny v ráno a byla jsem moc ráda, že mám ještě půl dne dovolené.

Ale teď už k samotnému mistrovství:

Do Cottbusu na „slavnostní zahájení“ jsme dorazili právě včas, ve středu 19.5. na 17hodinu. A první zásek byl tu: nikdo neřekl Veronice, že má být na místě už ve středu a dresy i s ní zůstaly v Praze Holky z Ostravy nedostaly dovolenou a dorazily až v průběhu noci a tak nás na zahájení šlo jen poskrovnu.
Ve čtvrtek nám trénink začínal jako 4 (šlo se podle abecedy států), tzn. už okolo 9hodiny. Sraz jsme měli už v 8 hodin, aby byl čas domluvit se, jak budeme trénovat. Bohužel někteří dorazili úplně „na čas“ a tak byly trošku zmatky Po tréninku jsme odešli na veterinární přejímku a pro vjezdové a vstupní karty, startovní čísla apod. Pak jsme měli čas, protože schůzka team leadrů(za nás to byla Martina K.) byla až v 13h. Tak jsme se zatím koukali na tréninky agility a pak taky už probíhal závod mondioringu, což je disciplína, která mě přímo fascinuje.  Po schůzce nám Martina sdělila kdy se začíná, rozdala čísla apod.
V  pátek ráno se začínalo agility. Běh byl tak akorát těžký. Video zde. Bohužel jsem nestihla doběhnout ke skočce za tunelem včas a srovnat Belgi, takže nám sletěla laťka. Po krásné kladině jsem zaspala u tunelu a nestihla otočku, kterou jsem měla naplánovanou před houpačkou a moje zaváhání, co budu vyvádět za houpačkou, nás stálo ještě skočenou houpačku. Takže skóre z tohoto běhu: 2 chyby
Pak následoval jumping. Řekla bych, že to byla jedničková trať a vůbec netuším jak se mi podařilo se disknout. Video zde.
Posledním pátečním během byl jumping družstev. Belgi družstva neběhala, takže už jsme jenom fandili holkám(Martina K. s oběma a Monika T. + Lenka S.). Bohužel i když měli krásný čas, vyfásli všechny po jedné chybě a Joys 2chyby. Takže po prvním kole byli na průběžném 16 místě?
V sobotu ráno se začínalo jumpingem. Video zde. Belgi se moc snažila, lízala skočky, ale bohužel  jsem v jedné stahovačce zavazela a laťka byla dole. Před cílem mi to pak ještě ujelo a upadla jsem. Belgi dokončila parkur za mě, jen s ohlídnutím(a drobnou časovou ztrátou). Časově by jsme byli první pod čarou(nepostupující). Myslím, že kdybych neupadla, tak by nám to na postup stačilo . Ale ta laťka….
Posledním kvalifikačním během bylo agility. Belgi to vyfikla jedna radost, časově paráda(stačilo by nám to bohatě), jen neubrzdila houpačku a tak jsme do finále letos nepostoupili. Video zde. Jako nejlepší ze státu postoupila Martina Klimešová s Bárou, která měla nejméně tr. bodů.
I přesto že jsme se do finále s Belgi nedostali a za ČR byla ve finále „jen“ Bára, tak jsem si to užila a bylo na co se koukat.
V neděli jsme si tedy už jen „užívali“. Začínalo se klasicky jumpingem, který byl dost jednoduchý, s jedinou pastí. Takže to bylo jen o čase a laťkách.

Finále agility pak bylo dost náročné a bylo i na co koukat. Loňský vítěz Alain Remund s Aspen měli letos smůlu a 3 překážky před cílem agility jim spadla laťka. Jenni Lehtinen s Xilly´s ve finále sice dis a Jan Egil s Circus z Norska si přinesl laťku z jumpingu, přesto byl zážitek se na ně podívat.

Letos na MS kralovali Finové a to nejenom v agility, kde vyhrála: Christa Savolainen s groenendaelem Black Master´s Wicked, ale vyhráli i IPO (mimochodem jsem viděla vítěznou obranu ) a Mondioring taky vyhráli!

Belgičanům se letos příliš nedařilo a přestože měli ve finále hned 5 psů, 4 z nich se diskvalifikovali. Doběhl jen Mario a Djune van´t Roedelhof (mimochodem má bez jedné generace předky jako Belgi, odkaz zde), který skončil celkově na nepopulárním 4 místě. I tak gratulujeme Jinak se do finále ještě dostali Baja (matka Jammy), Djune a Fozzie Simply Divine(za Belgii) a to Baja – v agility 1 s nejrychlejším časem a Fozzie v jumpingu 3 – také z 1.místa . Z ostatních Simoly Divine pak do finále ještě postoupili Gem(Finsko) 16.místo a Djurdja(Chorvatsko), která se umístila na celkovém 2.místě, také gratulujeme.
Celkové výsledky zde.
A tak můj svátek belgičáků skončil a mi zase můžeme rok trénovat …. a hlavně těšit se na další rok, tentokrát nás čeká mekka belgičáků – BELGIE.

 

 

 

 Obrazek

Obrazek

 

 

 

Přidáno 1.1.2010

 

 

 

Novinkou je belgický přírůstek - o víkendu 6-7.3.2010 jsem si z Belgie přivezla kamaráku pro Belginku. Belgickou "malinu" Jamma Simply Divine

 Foto:

 

 

Aktualizace 3.3.2011

Tak a další Opsion je za námi. Tentokrát se nám s Belginkou moc nedařilo. Alice Glöcknerová stavěla hodně těžké tratě - vzláštní kombinace, kdy pes často musel běžet do prázdna nebo rovnou do zdi a to jak zónovky, tak i slalom. Sám neboť psovod potřeboval náskok. Spousta psů toto nezvládla. Belgi opět měla krásné časy - pokud jsme doběhly.

Statistika našich zónovek:

áčko 2:2(bylo-nebylo) - bohužel se ani jednou neběželo rovně ... takže se nedalo "opravit"

kladina 3:1 - krásně provedené sbíhané kladiny, jednou jsem se zapoměla hodně za Belgi a to ještě neustála

houpačka 4:0 - z toho mám největší radost, po loňské sezóně, kdy Belgi prostě nepochopila, že musí přibrzdit(zastavit) to je pro mě velký úspěch. Krásně provedené - rychlé a přesvědčivé

Vzhledem k tomu, že kladinu a áčko jsme trénovali od úterý(po půlroční pauze), tak to beru jako úspěch. Samozřejmě jsem si přivezla spoustu námětů na trénink.

Protože hlásili velkou zimu, tak jsem brala jen Belgi. Jam zůstala doma - moc se jí to nelíbilo. Je to trochu škoda, protože jsme si to s holkama pořádně užili - naše "belgičácká" sestava Monča, Pavla, Natálie, Vilemína a já s 5 belgičáky. Jak Lucka Krejčí poznamenala - to je zvláštní jak se ti "belgičáci" druží. Už se těším, že se zase potkáme na dalším Opsionu.

 

Přes svátky je více volného času(tedy většinou) a i já jsem měla čas přemýšlet. Bohužel jsem v poslední době dostala několik nepříjemných a smutných informací .

Jednou z nich bylo to, že během posledního půlroku psi dvou mých kamarádek dostali "epilepsii". Jedná se bohužel o psy mladé a nemoc doživotní, hezký článek od MVDr.Petra Šrenka z Kliniky Jaggy v Brně zde

Zároveň bych tímto chtěla apelovat na majitele a chovatele belgických ovčáků. Pokud máte doma psa nebo fenu, kteří mají "epilepsii", aby jste je nahlásili do Mezinárodního registru epileptických BO a nechali vyřadit z chovu. Samozřejmě vím, že to není jednoduché a snadné rozhodnutí. Ne každému chovateli se bude líbit, že nahlásíte  potomka jeho psa nebo feny do tohoto registru. Přesto tím můžete pomoci ostatním lidem, kteří se to jinak dovědět nemohou a můžete ovlivnit jejich rozhodnutí jakého psa si chtějí pořídit domů nebo jakého psa chtějí použít ke krytí.

Tato výzva se samozřejmě týká i chovatelů jiných plemen, která s touto nemocí bojují.

 

 

 

Když jsem si uvědomila, kdy budu v neděli vstávat abychom byli v Opočně včas, tak jsem měla chuť závody zrušit. Bohužel v té době už jsem měla zaplacené startovné a domluvila jsem se s Ivou Němečkovou, že pojedeme spolu.

Nakonec naše ranní vstávání dobře dopadlo a dorazili jsme na Lipůvku včas. Naházali jsme věci do mojí fábky a frčeli jsme směr Svitavy a dál.

Po místním bloudění jsme dorazili na cvičák, kde už byl nachystaný parkur na krásném fodbalovém trávníku. Škoda, že MČR nebude taky na takovém .

Začínalo se zkouškama. Parkury, které stavěla Slávka Podmolová byly běhavé a patřičně dlouhé (LA2 194 m, jump 178 m a agility 184m), ale i tak nám to pěkně odsýpalo.

Belginka se dobře vyspala a tak nám to i skvěle běhalo. Bohužel se v každém běhu našla chybka a ta nás odstrčila z prvních míst.

Ale vezměme to popořadě:

LA2 2.místo:

Krásný dynamický běh, bohužel nám nevyšla kladina (i když měla podpěry pod sestupkou a nástupkou, tak pěkně pérovala). Dle mých zkušeností se Belgi na takových kladinách netrefuje do zón, protože ji to v té rychlosti odpálkuje odstředivou silou pryč .

Přesto krásný čas  34,88 s. s postupovkou 5,56 m/s .

Agility 5. místo:

Tak jako u LA2 se Belgi nevydařila jen sestupná zóna na kladině (seběhnutá, jen se netrefila).

Postupovka 5,75 m/s, všem jsme utekli o 2,5 vteřiny. 

Video zde: http://www.youtube.com/watch?v=sxc4AC7l9xI

Jumping 10. místo:

Jump byl pořádně běhavý se 4 tunely, které se šli hned několikrát . Tunelářka Belgi měla krásnou postupovku 6,05 m/s a nejrychlejší čas, bohužel vzala jednu bočnici s sebou a tím jsme skončili až na 10. místě.

Přesto jsme si odvezli cenu za 2. místo v součtu šampionátu KCHBO.

Lepší byla jen Simona Hurábová s Džinou, která jediná měla jen 1 chybu. Belgi všechny belgičáky porazila v součtu o 11 sekund! Celkově druhý čas za námi, a to o 3,4 s, měla Lucka Součková s borderkou  Anything.

Protože účastníků bylo jen cca 50 ve všech kategoriích, tak domů jsme odjížděli už o půl 4.

Pořadatelé všechno zvládli vcelku dobře. Celkové zdržení vznikalo jen při přestavbách parkurů (no spíš to bude rozdílem mezi dokonalou organizací, která byla v Brně na Ostrově den předtím) a pak se nám moc nelíbilo předražené občerstvení. Jinak to byly krásné závody a těšíme se, že pojedeme příští rok zase.

 

Celkově to byl vydařený víkend a už se těším na další. Snad nám to tak půjde i na kvalifikačkách v Opavě (tedy bez těch chybiček).